Biografická péče
- Podrobnosti
- Zobrazeno: 75
Biografická péče
Biografická péče přináší nový rozměr pro uchopení podstaty péče o lidskou bytost, ve které mají stejnou hodnotu jak poznatky z biografie klienta, tak forma péče a podpora pečujících. Jedná se o koncepci biografické péče o klienta, která vychází z psychobiografického modelu podle prof. Erwina Böhma. V našem domově pro seniory s ní aktivně pracujeme.
Co je biografická péče
Biografická péče je vysoce individuální koncept péče, který vychází ze znalosti biografie seniora. Na základě znalosti jeho životního příběhu jsme schopni dopřát klientovi péči na míru, která je zaměřena na aktivní vyhledávání a uspokojování jeho biologických, psychických, sociálních a spirituálních potřeb.
V biografii má pečující možnost získat přehled o rituálech a zvyklostech seniora v denních aktivitách, jako jsou například spánek, stravovací návyky, trávení volného času, zvládání stresových situací, ale i duchovní potřeby.
Biografická péče navazuje na techniku práce se vzpomínkami klienta (tzv. reminiscence) a vstupuje do procesu tvorby plánů péče.
Cíl biografické péče
Nejvyšším cílem v práci s biografií klienta je porozumění jeho životní historii. Teprve v momentě, kdy chápeme, jak klient prožil svůj dosavadní život, co ho v životě potkalo a co ho formovalo, je možné mu poskytovat adekvátní službu a individualizovanou péči s úctou a respektem k důstojné hodnotě stáří.
Jak probíhá biografická péče
Při biografické péči pracujeme s osobní individualitou klienta, zjišťujeme jeho potřeby a přání, ale také zažité zvyky a obyčeje. Ty zachováváme, abychom u seniora udrželi vědomí, že mu rozumíme, což mu přináší pocit bezpečí. Díky znalosti klientovy biografie jsme schopni správně nastavit harmonogram jeho dne, což seniorovi pomáhá zvyšovat schopnost orientace a adaptace. Vyvoláváme vzpomínky na staré dobré časy, které znovu oživují jeho pozitivní emoce. Dokud cítíme emoce a jsme schopni je prožívat, pak stále žijeme…
Práce s biografií obohacuje komunikaci, snižuje komunikační bariéry a napomáhá klientovi co nejdéle zachovat vědomí, kým je. To je stěžejní faktor pro celkovou orientaci člověka, u kterého se projevují příznaky demence.
Jsme si vědomi obrovské odpovědnosti, protože práce s biografií je velmi osobním náhledem do soukromí člověka. Proto se vždy opíráme o etické zásady biografické péče.
Biografická kniha
Při zahájení biografické péče zakládáme každému klientovi s jeho souhlasem vlastní biografickou knihu, kterou v průběhu péče neustále rozšiřujeme a doplňujeme. Klíčový pracovník otevřeným rozhovorem zaznamenává soubor informací klienta o jeho životní cestě od útlého dětství až k současnému období.
Biografická kniha obsahuje ve formě souvislého textu vyprávění seniorova životního příběhu, který rozdělujeme do čtyř kapitol: dětství, mládí, dospělost, stáří. Biografická kniha obsahuje také kopie fotografií z archivu klienta a jeho rodiny, případně z dalších zdrojů.
Kniha pomáhá při vlastní biografické péči pochopit návyky a chování seniora na základě prožitých událostí. Je vlastnictvím klienta, obsahuje mnoho cenných informací o jeho životě, a vytváří tak jeho unikátní autobiografii, kterou od nás následně obdrží jako poděkování za spolupráci
Etické zásady pro práci s biografií
- Biografie nesmí být nikdy použita v neprospěch klienta.
- Při práci s biografií respektujeme osobnost každého jedince, jeho svobodnou vůli, rozhodnutí, potřeby a přání.
- Vnímáme lidskou důstojnost, jako součást obrazu životního příběhu klienta.
- Ctíme soukromí každého člověka a přistupujeme k jeho individuálním hodnotám, zvykům a rituálům vždy s respektem a citem.
- Úctu k člověku považujeme za významnou hodnotu v biografické péči a odborné komunikaci.
- Zachovávání mlčenlivosti podmiňuje vzájemnou důvěru mezi klientem a pečujícím.
- Neseme plnou zodpovědnost za získané informace od klienta a za svou práci.
- Jsme odpovědní sami sobě, klientům a jejich rodinám, včetně partnerům i celé společnosti.
- Udržujeme otevřené a přátelské pracovní vztahy s klientem/seniorem a jeho rodinou na základě znalostí z biografie.
- Naším cílem je spokojenost člověka. Proto v nejvyšší možné míře usilujeme o to, aby péče navracela klientům „radost ze života“, podporovala jejich samostatnost a přiblížila je tak k jejich představě o spokojeném podzimu života.
- Pečující nikdy nesoudí život klienta, ale respektuje jeho životní cestu.
Spolupracujeme s PhDr. Evou Procházkovou, PhD., autorkou koncepce „Biografické péče o seniory®“, která poskytuje našemu týmu podporu při zavádění koncepce do praxe formou pravidelného vzdělávání a konzultací
Práce s biografií staví mosty mezi minulostí a přítomností, po kterých je možné profesionálně doprovázet osobu postiženou demencí.
PhDr. Eva Procházková, PhD.
Zdroj: Eva Procházková, Práce s biografií a plány péče, ISBN 978-80-204-3186-8, 2014
Eva Procházková, Biografie v péči o seniory, ISBN 978-80-271-1008-7, 2019